Spyrka A:

DENTAL DIALOG
Tom/Volume 5; Numer/Number 3 (16), 2014: 209-210
ISSN 2082-4246

XIII Konferencja Naukowa Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej – PASE 2014


Anna Spyrka

W czerwcu w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym Muranów, odbyła się XIII Konferencja Naukowa Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej. Spotkanie zbiegło się z jubileuszem dziesięciolecia PASE w Polsce. Z inicjatywy niewielkiej grupy lekarzy i techników dentystycznych w 1975 roku powołano Amerykańską Akademię Stomatologii Estetycznej (AAED), w 1994 roku zaś założono Międzynarodową Federację Stomatologii Estetycznej (IFED), która skupia w swoich szeregach 35 organizacji z całego świata, w tym Polską Akademię Stomatologii Estetycznej (PASE). Sam pomysł powołania PASE zrodził się podczas spotkania w Istambule w 2003 roku. Z 16 Członków – Założycieli powołano Zarząd, na czele którego stanęła doktor Danuta Borczyk. Dzisiaj prezydentem PASE jest dr Krzysztof Chmielewski, a honorowym prezydentem dr Jan Pietruski. Bardzo bogaty program konferencji obejmował nie tylko wspomnienia z minionego dziesięciolecia, ale także znakomite wykłady, prowadzone przez wybitnych fachowców, warsztaty oraz wystawę produktów branżowych. Odbyły się warsztaty: Okluzja w diagnostyce i leczeniu zaburzeń funkcjonalnych i estetycznych narządu żucia, warsztaty dla asystentek – Praktyka dnia codziennego w implantologii, warsztaty praktyczne – Crown down approach – nareszcie implantologia stworzona również dla protetyka, Projektowanie uśmiechu: sztuka wykonywania uzupełnień tymczasowych, Augmentacja tkanek miękkich na etapie odsłonięcia implantów oraz warsztaty dla techników – Planowanie leczenia minimalnie inwazyjnego, Licówki napalane na folii platynowej – tradycja i nowoczesność.
Celem kursu Planowanie leczenia minimalnie inwazyjnego, który prowadził znakomity Joshua Polansky, było pokazanie, jak wykorzystać minimalnie inwazyjne techniki w przypadkach, gdy w przebiegu wcześniejszego leczenia oszlifowano już zęby pod korony. Poruszone zostały także zagadnienia związane z doborem koloru, fotografowaniem, warstwowym nakładaniem ceramiki oraz korektami zewnątrzustnymi. Z kolei prezentacja Stara wiedza, nowa nauka łączyła w sobie filozofię opartą na wartościach z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie techniki dentystycznej. Joshua Polansky zaprezentował sposób zbierania informacji przez zespół stomatologiczny w trakcie badania pacjenta, organizację pracy przez metodyczne planowanie leczenia i sposób prezentacji terapii w zrozumiały i przekonujący sposób.
Sacha Hein podczas warsztatu Licówki napalane na folii platynowej przybliżył historię, wykonawstwo i zastosowanie kliniczne tej intrygującej techniki, jednej ze starszych metod wykonywania licówek. Swój wykład poświęcił natomiast Współczesnej technice napalania warstwowego. Renzo Casellini podczas wykładu Sukces to podejście zespołowe – rola laboratorium, techniki dentystycznej w rozwiązywaniu problemów z pracami na implantach – omówił między innymi znaczenie planowania i współpracy laboratorium dentystycznego z chirurgiem i protetykiem, a także najnowsze osiągnięcia techniczne w dziedzinie estetyki i implantologii oraz najnowsze techniki wykonywania prac ruchomych, stałych, przykręcanych i cementowanych na implantach.
Kolejna Konferencja odbędzie się w Sopocie w dniach od 18-20 czerwca. Serdecznie zapraszamy!